چرا کفش بپوشیم؟
برای سلامتی پا یک کفش خوب نیاز است تا از آن محافظت کند

تاریخ انتشار : 1401/10/24/ نمایش : 33 / نظرات : 0

چرا کفش بپوشیم؟

در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که آیا پوشیدن کفش ضروری است یا نه؟

مگه دمپایی راحتی چه اشکالی داره؟

بیشتر مردم بخصوص مردم مناطق گرمسیری تمایل زیادی به پوشیدن دمپایی راحتی دارند تا اینکه کفش یا کتونی بپوشند با هم میخواهیم این مساله را بررسی کنیم.

دمپایی ها و پاپوش های پلاستیکی ممکن است احساس راحتی کنند، اما می توانند برای پاهای شما واقعاً مضر باشند (مگه میشه من احساس راحتی کنم ولی برای پاهام مضر باشه؟)

به گزارش سایت CNA Lifestyle دمپایی و پاپوش های پلاستیکی می‌تواند باعث ایجاد تاول، میخچه، پینه و حتی بدشکلی پا شود.

 

دمپایی ها و پاپوش های پلاستیکی ممکن است احساس راحتی کنند، اما می توانند برای پاهای شما واقعاً مضر باشند.

مردم مناطق گرمسیری ایران مانند خوزستان، اهواز، بوشهر، بندرعباس، چابهار، سیستان و بلوچستان، زابل، زاهدان، کرمان ، یزد و مردم کشورهای عراق، کویت، قطر، عمان و عربستان و اکثر کشور های  حوزه خلیج فارس و همچنین کشورهای استوایی و گرمسیری با دمپایی‌های خود تقریباً همه جا می‌روند، خواه برای خوردن غذا به فست فود یا خواه یک سفر به مرکز شهر برای شام و یک فیلم، یا تعطیلات باشد.

 

اگر یک دستور العمل کاری برای  لباس رسمی و پوشیدن کفش مجلسی در دفترهای دولتی وجود نداشت، تقریباً مطمئن خواهیم بود که صدای تق تق دمپایی راهروهای شرکت های مختلف را در این مناطق پر می کرد.

 

دلیل خوبی برای این وسواس نسبت به دمپایی وجود دارد. به گفته انجمن پزشکی پا در کالیفرنیا، حدود 250000 غده عرق روی پاها یافت می شود و روزانه 240 میلی لیتر یا نیم لیتر عرق تولید می کند. این رطوبت، همراه با گرمای شدید، برای هر کسی کافی است که بخواهد کفش را کنار بگذارد تا خشک بماند و خوب کار کند.

اما نکته اینجاست: چیزی که ممکن است احساس راحتی کند ممکن است در واقع برای پاهای شما خوب نباشد. این باعث می‌شود که بهانه‌های معمولی که می‌شنوید مانند "به شیک به نظر رسیدن اهمیت نمی‌دهم - به راحت بودن اهمیت می‌دهم" اکنون بسیار احمقانه به نظر می‌رسند، اینطور نیست؟

اگر پینه، میخچه و ناهنجاری هایی مانند بونیون یا پنجه پا دارید، نشانه این است که کفش های نامناسب می پوشید یا هنوز دارید.

CNA Lifestyle نگاهی به برخی از گزینه‌های رایج کفشی می‌اندازد، اما ممکن است خبر خوبی برای پاهای شما نباشند.

 

دمپایی فرقی نمی‌کند مدل بند انگشتی یا مدل دیگری از دمپایی را دوست داشته باشید، دمپایی‌ها دقیقاً بهترین گزینه برای پاهای شما نیستند.

لئو ین یونگ، متخصص بیماری های پا می گوید: دمپایی‌ها به‌طور آزاد به پاها بین انگشتان اول و دوم می‌چسبند و این طرح دارای ایرادات متعددی است. او گفت: "آنها پاها را تقریباً بدون تکیه گاه ارائه می کنند، هیچ سیستم بست برای محکم کردن پا در جای خود وجود ندارد، هیچ چیزی پاشنه را محکم نمی کند و حداقل محافظت را برای پا ارائه می دهند."

آنهایی که بند افقی دارند نیز عالی نیستند. دکتر لئو می‌گوید: «این دمپایی‌ها فقط کمی بهتر از دمپایی‌های بند دار هستند، زیرا نوار بزرگ‌تر مواد در بالا به ثابت شدن بهتر پا کمک می‌کند.

با این ویژگی ها، پاهای شما هنگام راه رفتن بیش از حد حرکت می کنند. دکتر لئو گفت: هنگامی که این حرکت برای مدت زیادی طولانی شود، ممکن است منجر به آسیب بیش از حد عضلات و تاندون‌ها در پاها شود که منجر به تاندونیت یا درد پاشنه پا می‌شود. مشکلات دیگری که ممکن است ایجاد شود، بدتر شدن هرگونه ناهنجاری پا، مشکلات ناخن، و تشکیل پینه است.

چه کاری می توانید انجام دهید: اگر مشکل یا درد ندارید، به احتمال زیاد، میتوانید به پوشیدن دمپایی خود ادامه دهید - فقط نه همیشه، لطفا. دکتر لئو می گوید، اما اگر مشکلی دارید، در اسرع وقت کفش بهتری را انتخاب کنید تا مشکل شما بیشتر نشود.

کفش‌های کف تخت که به عنوان خواهر ساده‌تر کفش‌های پاشنه بلند شناخته می‌شوند، هم به عنوان کفش‌های کار و هم به عنوان کفش‌های غیر رسمی در بین خانم‌ها محبوب هستند. اما آنها نیز کمبودهای خود را دارند. دکتر لئو ادامه داد: کفش‌های تخت فاقد بالشتک نگهدارنده هستند و جعبه پنجه تقریباً همیشه برای پا خیلی باریک است.

در این ایام با بیشتر شدن خرید آنلاین، بسیاری از مردم ممکن است در نهایت سایزهای اشتباهی را سفارش دهند یا سایز ارسالی متناسب با پاهای آنها نباشد. زنانی که کفش های تخت را می‌خرند که برایشان خیلی کوچک است، همگی با تاول‌ها و پارگی‌های پوستی آشنا هستند.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در بیماران مرکز تخصصی پا دیده می‌شود، پینه است. پینه ها ضایعات پوستی سخت شده ای هستند که از فشار مداوم و بیش از حد روی پوست ایجاد می شوند.

وقتی در فروشگاه یا بازار کفشی را پسند ولی احساس تنگی در پا می کنیم با این صحبت فروشنده مواجه می شویم که می گوید: بعد از مدتی جا باز می کند و سوال اینجاست که: آیا کفش‌ها با فرسودگی منبسط می‌شوند و آیا این توجیهی برای خرید کفش‌هایی نیست که کوچک‌تر هستند؟ «این تا حدودی درست است. با این حال، کفش های بی کیفیت اغلب خیلی شل می‌شوند و ممکن است شروع به مالیدن روی پوست شما کنند که احتمالاً باعث ایجاد تاول، پینه و میخچه می‌شود.» به همین دلیل، پوشیدن کفش هایی که برای شما خیلی بزرگ هستند نیز عاقلانه نیست.

یک نکته که در هنگام تست کفش باید رعایت کنید این است که حتما با روکشی مانند جوراب، کفش را تست کنید تا هم سایز مناسب را بدست بیاورید و هم دیواره کفش ها به پای شما آسیب نزند.

نکته دوم برای خرید آنلاین این است که: همان کاری را انجام دهید که خریداران اینترنتی با تجربه انجام می دهند: به یک فروشگاه کفش حضوری بروید و قبل از سفارش آنلاین کفشی را که به آن توجه دارید امتحان کنید. به این ترتیب، می‌دانید که آیا اندازه برای شما مناسب است یا خیر.

کفش اسپرت خیابانی

به گفته دکتر لئو، برای ارتقاء اعتبار سبک شما، این کفش‌ها معمولاً با تناسب باریک‌تر و محکم‌تر طراحی می‌شوند تا پا را در آغوش بگیرند. این نوع کفش‌ها ممکن است برای افرادی با پاهای پهن مناسب نباشند.

تناسب تنگ ممکن است پای شما را در هر جنبه ای مستعد اصطکاک کند: پهلوها، بالا و پایین. دکتر لئو هشدار داد که این به نوبه خود منجر به ایجاد میخچه، پینه، ساییدگی و به طور بالقوه بد شکلی پا در دراز مدت خواهد شد.

 

کارهایی که می توانید انجام دهید: اگر لایی، کفی یا بالشتک اضافه نکنید (در صورتی که فضای کافی برای این کار وجود داشته باشد)، احتمال ایجاد میخچه، پینه و ساییدگی را در عوض افزایش خواهید داد. بنابراین، اگر در این کفش‌ها درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنید، ممکن است برای شما مناسب نباشند، مهم نیست که چقدر مد روز به نظر می‌رسند.

 

کفش ورزشی

دکتر لئو می‌گوید: «اینها ممکن است ایده‌آل‌ترین نوع کفش باشند، زیرا عموماً تمام ویژگی‌های تناسب و پشتیبانی را دارند. لئو توصیه کرد: اما برای بهره مندی واقعی از کفش ها، آنها باید همیشه با توجه به فعالیت خاص انتخاب شوند. کفشی که برای دویدن در نظر گرفته شده است، برای مثال، تمرین کراس فیت با نیازهای شما مطابقت ندارد.

 

برای مثال دویدن را در نظر بگیرید. این یک فعالیت با شدت بالا است، کفش‌های شما در حالت ایده‌آل باید دارای یک ساق پشتی باشند تا از پاهای شما حمایت کافی را فراهم کند.» " اگر کسی بخواهد از یک کفش ورزشی با ساق پشتی کوتاه استفاده کند - جایی که زیره میانی آن بسیار انعطاف‌پذیر است اما پشتیبانی کمتری دارد - برای ساعت‌های طولانی فعالیت تحمل وزن، می‌تواند منجر به شروع راحت‌تر خستگی در پاها یا در بدترین حالت شود. سناریوی موردی، درد در پا است."

 

چه کاری می توانید انجام دهید: اگر در پاها یا ساق پاهای خود درد دارید و تعویض کفش هایتان چیزی را بهبود نداده است، به متخصص پا مراجعه کنید. دکتر لئو افزود: "متخصصین می توانند کفش های شما را ارزیابی کنند، راه رفتن شما را تجزیه و تحلیل کنند و یک ارزیابی بیومکانیکی با امکان توزیع کفی در صورت لزوم انجام دهند."

 

دمپایی های پلاستیکی

یک از معایب دمپایی های لاستیکی نداشتن پاشنه می باشد.

لئو می‌گوید: «پاشنه پا محکم نیست و باعث می‌شود پا به جلو و عقب سر بخورد و در پایین پا اصطکاک ایجاد کند. "همچنین باعث می شود انگشتان پا برای تثبیت پا چنگ بزنند." او گفت، اما دارای یک کیفیت بازخرید کننده است، یعنی جعبه پنجه عمیق و پهن آن.

مانند دمپایی ها که فاقد پاشنه خوان هستند، پاهای شما در حین راه رفتن بیش از حد حرکت می کند. دکتر لئو افزود: با گذشت زمان، این ممکن است منجر به آسیب‌های مشابهی مانند تاندونیت یا درد پاشنه شود. او گفت که بدتر شدن ناهنجاری های پا، مشکلات ناخن و ایجاد پینه نیز معمولا دیده می شود.

چه کاری می توانید انجام دهید: دمپایی های پلاستیکی ممکن است برای استفاده کوتاه مدت مناسب باشند، اما قطعا برای پوشیدن در طول روز توصیه نمی شوند. اگر پاهای شما بعد از پوشیدن پاپوش درد می کند، ممکن است نیاز داشته باشید که سبک دیگری از کفش را استفاده کنید.

 

آنچه پاهای شما به آن نیاز دارند

 

دکتر لئو گفت دفعه بعد که به خرید کفش می روید، این نکات را در نظر داشته باشید: فضا، ساپورت، پاشنه های محکم و بست.

 

فضا

باید عرض انگشت شست بین انتهای کفش و بلندترین انگشت شما باشد. لئو می گوید: «یک تصور غلط بسیار رایج برای اینکه بفهمیم آیا فضای کافی در کفش وجود دارد یا نه این است که انگشت خود را بین پیشخوان پاشنه و پاشنه پای خود قرار دهیم. "پاشنه های ما باید درست در پشت کفش هایمان بنشیند."

 

جعبه کفش (انتهای جلوی کفش) نیز باید پهن تر از پای شما باشد. او گفت: "یک راه خوب برای تشخیص اینکه آیا کفش شما به اندازه کافی گشاد است یا خیر این است که کفش خود را روی یک تکه کاغذ ترسیم کرده و طرح ریزی کنید، سپس پای خود را روی آن بکشید." اگر ردپای پای شما پهن تر از کفش شما باشد، اندازه آن برای شما مناسب نیست.

پشتیبانی

قسمت اعظم تکیه گاه کفش شما از قسمت میانی آن می آید. دکتر لئو گفت: در بیشتر موارد باید سفت باشد، برای آزمایش، کفش خود را خم کنید. باید در قسمت جلویی که توپ های پای شما نشسته اند خم شود و نه در وسط پا و پاشنه پا.

 

شمارنده پاشنه

پیشخوان پاشنه که قسمت پشتی کفش را تشکیل میدهد، باید همیشه محکم باشد. شما نباید بتوانید آن را تا کنید. لئو گفت: «این ویژگی پای شما را در جای خود محکم می کند و از حرکات بیش از حد در پا که در نهایت می تواند منجر به درد پا شود، جلوگیری می کند.

 

چفت و بست

دکتر لئو گفت: باید یک سیستم بست روی کفش شما وجود داشته باشد، به نحوی که آن را سفت یا شل کنید. بند کفش، بند نواری یا سگک انتخاب های خوبی هستند. او گفت که اگر کفشی بست نداشته باشد، احتمالاً به گونه‌ای ساخته می‌شود که محکم‌تر باشد تا روی پا بماند، مانند کفش‌های لیز. این تناسب سفت دلیل اصلی یکی از رایج ترین مشکلات پا به نام بونیون است.

عمده فروشی کفش حاج عسکر

09198672695

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر